|
|
|
Stowarzyszenie Kibiców Sandecji z przyjemnością zaprasza wszystkich kibiców na pierwszą wycieczkę organizowaną przez reaktywowaną sekcje turystyczną. Historia sekcji turystycznej jest bardzo niejasna i niewiele opisów zachowało się do obecnego czasu. W latach gdy w sportowym klubie "Sandecja" działała sekcja narciarska zajmowała się rozwojem sportowo-turystycznym. Sekcja zrzeszała przy sobie takie osobistości jak min: I. Lipińska, M. Batko, I. Gurgul , K.Gucwa, J. Freisler, R.Stramka, J.Szyszka, Z.Ryś, S.Kotarski, F.Krzyżak, L,Kudlik, T.Sokołowski, J. Ciastoń oraz bracia W. I K. Świerczkowie, J. Zubek. Chcemy kontynuować dawną tradycje i zachęcać wszystkich do aktywnego wypoczynku. Podejmujemy się więc wskrzeszenia sekcji turystycznej oraz rozwikłania jej historii.
Pragnąc oddać hołd i szacunek dawnym członkom sekcji, którzy w czasach II wojny światowej walczyli z hitlerowcami, wyruszymy na szlak partyzancki i kuriersko-przerzutowy. Szlaki obejmują niemal wszystkie zakątki Beskidu Sądeckiego, a szlak kuriersko-przerzutowy był ważnym łącznikiem na linii Warszawa - Budapeszt |
|
Wyprawę rozpoczynamy 9 lipca (sobota) o godz. 7:00 wyjeżdżając z parkingu przy Alejach Wolności (przed Miejskim Ośrodkiem Kultury). Celem podróży będzie Rytro w którym udamy się pod pomnik w Dolinie Roztoki poświecony partyzantom. Po odpaleniu symbolicznego znicza udamy się w stronę centrum Rytra gdzie wejdziemy na szlak kurierów (zielony). Szlakiem podróżować będziemy aż do szczytu góry Niemcowej, krótki postój i zejście szlakiem do Kosarzysk. W Kosarzyskach przygotowany mamy nocleg w Stanicy Harcerskiej przy której zorganizujemy wieczorne spotkanie przy ognisku. Szczególnym gościem tego wieczoru będzie Pani Maria Zubek „Tatarzyna”, żona słynnego dowódcy oddziałów partyzanckich w Beskidzie Sądeckim Juliana Zubka „Tatara”. Julina Zubek był czołowym zawodnikiem drużyny piłkarskiej Sandecji w latach 30 grał na pozycji pomocnika. Swoje umiejętności sportowe rozwijał również w min sekcji narciarskiej, kochał sport i nigdy z nim się nie rozstawał. Podczas II wojny światowej był dowódcą 9. Kompanii 3. Batalionu 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK.
Drugiego dnia wyruszymy z Kosarzysk w stronę Suchej Doliny tam znajduje się pomnik upamiętniający kurierów, łączników i przewodników oraz ludzi udzielających im schronienia, którzy organizowali w czasie II wojny światowej przerzuty ludzi, broni, wiadomości i pieniędzy na trasie Warszawa – Budapeszt. Po oddaniu hołdu bohaterom wyruszymy dalej i szlakiem kurierów miniemy Obidzę, Małego Rogacza po czym dotrzemy do Wielkiego Rogacza, który rozpocznie podróż szlakiem partyzanckim (czerwony). Kolejnym celem wycieczki będzie zdobycie Radziejowej, z której spacerując przez Małą Radziejową, Złomisty Wierch pd. Złomisty Wierch pn. dotrzemy do Wielkiej Przehyby, z której powędrujemy do Hali Przehyby. Po krótkim odpoczynku na polanie przy schronisku zejdziemy do szlabanu u podnóża góry pod którym będzie na nas czekać autokar powrotny do Nowego Sącza.
MAPA SZLAKU PARTYZANTOW ORAZ KURIERSKO -PRZERZUTOWEGO
Więcej informacji również na naszym forum dyskusyjnym. |
|
 |